Perşembe, Ekim 21, 2021
Lazer Epilasyonda Jilet Kullanımı

Lazer Epilasyonda Jilet Kullanımı

Lazer Epilasyonda Jiletleme

Vücutta istenmeyen kılların giderilmesi kuşkusuz en önde gelen kozmetik problemlerden biri, belki de en önemlisidir. Bu sebepledir ki binlerce yıldır çeşitli kıl giderme yöntemleri ve araçları geliştirilip, oldukça yaygın olarak kullanıldı.

Bunlardan en konforlu olanı lazer epilasyon yöntemidir. Ancak bu uygulama öncesi ve sonrası yapılması gerekenlerle ilgili çok kafa karışıklığı mevcut, bunlardan biri, lazer epilasyon seansı öncesi istenmeyen kılların jilet veya trimmer ile tıraş edilmesi yada edilmemesidir.

Özellikle lazer epilasyonda epidermis üzerinde yer kaplayan kıllar ışığı absorbe ederek bu bölgede istenmeyen ısınmaya ve yanıklara yol açar, bu bizim istemediğimiz bir durumdur. Literatürdeki çalışmaların büyük çoğunluğunda lazer epilasyon öncesinde kıllar traş edilir. Bizim lazer ile hedefimiz kıl köklerini yakmak onlardan kurtulmaktır, dolayısı ile seans öncesi tıraş edilmeyen kıllar atılan lazer ışığını emip kıl köküne istenenden daha az enerji yollayacaktır, buda istediğimiz sonucu almamızı engelleyecektir.

Kimi uzmanlar ise trimmer ile kısaltma yoluna gider, jilet veya trimmer farketmez, kıllar tıraş edldiği müddetçe lazer seansları daha verimli oılacaktır, bu durumda genellikle 1 mm altında kısaltım tercih edilir. Kuşkusuz dermal hedeflere yönelik tüm tedavilerde epidermis üzerinde kalan kılların giderilmesi düşünülmelidir. Ülkemizde özellikle Alexandrite Lazer sahibi kliniklerin ve bu doktorların lazer seansı öncesi ciltteki kılları traş etmemesi kesinlikle yanlış bir uygulamadır, ama bazı klinik ve doktorlar bu hatayı yıllardır yapmaktadır ancak doğru değildir, bununla ilgili yayımlanmış onlarca yayın mevcuttur.

Cevapla