Perşembe, Ekim 21, 2021
Diod Lazer ve Ütüleme Epilasyon

Diod Lazer ve Ütüleme Epilasyon

Ütüleme Epilasyon™ Hakkında Soprano diod lazer İle Yapılmış Bilimsel araştırma Özetleri 1,

Makale adı: Yüksek güçlü ve yavaş tekrarlı lazere karşı düşük güçlü ve hızlı tekrarlı lazerle kalıcı kıl giderme: İki bacak  epilasyonunu karşılaştırma çalışması.

Yazar: Dr. Martin Braun,

Dergi: Journal of Drugs in Dermatology.

Yıl: 2009

Yüksek güçlü diod lazerler, istenmeyen kılların giderilmesinde altın standart olarak öne çıktı. Ancak bu lazerle epilasyon ağrılı ve özellikle koyu renkli ya da güneşten yanmış tenlere uygulama yapılırken yan etkiler görülebiliyor. Sürekli hareket modunda ciltte sürekli gezdirilip çok sayıda geçiş yaparak uygulanan düşük güçlü (5 – 10 J/cm2) ve atış tekrar hızı 10 Hz kadar yüksek yeni bir diode lazer çalışan (Soprano Lazer SHR modu, Alma Lasers, Chicago, IL, ABD), klasik yüksek enerji ile (25-40 J/cm2) tek atışlar ve tek geçişle çalışan başka bir lazerle (LightSheer ET, Lumenis, Santa Clara, CA, ABD) ile karşılaştırıldı. Bu prospektif çalışmada uygulamalar, cilt tipi I-V arası 25 hastanın rast gele seçilen bir bacağına bir cihazla, diğer bacağına diğer cihazla yapıldı. Kıl sayımları başlangıçta ve beşinci seans tedaviyi izleyen altıncı ayda yapıldı. Kıl azalması Soprano ile %86, LightSheer ile %91 olarak hesaplandı, istatistik testte aradaki fark anlamlı bulunmadı.

Soprano ile ortanca tedavi süresi 20 dakika LightSheer ile 28 dakika ve aradaki fark istatistik testte anlamlı bulundu.

Ağrıyı değerlendiren denekler LightSheer’i daha ağrılı buldular. Soprano ağrısına 10 üzerinden ortanca 3,  LightSheer ağrısına 6 skor verdiler. Aradaki fark istatistik testte anlamlı bulundu.

Lightsheer ile bir hastada yanık görüldü.

Sonuç ve karar: Düşük güç çok tekrarla uygulanan diod lazer (Soprano Lazer), atışlı diode lazere eşdeğer sonuç alınabilirken, ağrı azalıyor, tedavi süresi kısalıyor. Rötuş seansına da gerek olmuyor. Ütüleme Epilasyon hız ve konfor getiriyor.

Cevapla