Perşembe, Ekim 21, 2021
Epilasyon ve Diod Lazer Teknolojisi

Epilasyon ve Diod Lazer Teknolojisi

Diod lazer epilasyon alanına 1995 yılından sonra, Türkiye’ye 1997 yılında girdi.Bu cihazlar aşırı ağrılı olmaları nedeni ile gerek Dünyada gerekse Türkiye’de hak ettiği değeri alamadı.
Ancak diyotların özelikle 810 nm diyodun ağrısı ile beraber şöyle bir şöhreti kalıcı oldu:

“810 nm diyot lazer epilasyonda çok etkili, ama çok da ağrılı”. Bir çok otorite 810 nm diyot lazeri “epilasyonun altın standardı” olarak tanımlıyor.

Ancak Türkiye’de bu ağrılı denen diyotlardan nereden baksanız 200-300 tane var ve hala başarılı sonuçlarla kullanılıyor.

Diod lazer teknolojisi lazer üretimine fark getirdi. Öncelikle diod teknolojisi kullanılarak istenen dalga boyunda lazer üretilebiliyor.

Diode lazerlerde diyodlara verilen elektrik enerjisi doğrudan lazere çevrildiğinden, ısı şeklinde enerji kaybı fazla olmuyor. Böylece ısınma da minimal oluyor. Bunun sonuçları: Yer kaplayan flaşlambalar ve lazer rodları yok, bunları barındıran “chamber yok”. Chamberi soğutan su pompası, hortumları ve radyatör yok. Bunlar çıkınca kapladıkları yer azalıyor, lazerin boyutları küçülüyor.

Aşırı ısınan ve durmadan “patlayan” chamber olmayınca, chamber arızaları da olmuyor.

Soğutma için hava fanları da yeterli, bu nedenle diyot lazerler fazla yer kaplamıyor,

Lazer diyotları eski radyolardaki lambalar, televizyon tüpleri gibi dayanıklı. Bu nedenle diyot lazerler kolay kolay arıza da yapmıyor.

Kaldı bir sorun: Ağrı.

Son geliştirilen düşük doz-sık tekrarlı ütüleme lazer teknolojisi ile ağrı da ortadan kalkınca diod lazerler epilasyonda hızla üst basamaklara tırmanıyor.

Ütüleme lazer teknolojisi (Orjinal olanından bahsediyoruz, SOPRANO LAZER) ile çalışan 7 000’inci cihaz da dünya pazarında, bir kilometre taşı olarak yerini aldı. Önümüzdeki yılların en popüler epilasyon sistemi ütüleme lazer diodlar olacak gibi görünüyor. Çünkü sarf yok, çünkü acı yok, çünkü konfor yüksek. Tek sakınca ucuz uzakdoğu ve avrupa taklitleri işte bunlara dikkat etmek gerekli.

Cevapla