Perşembe, Ekim 21, 2021
Diod lazer ile ütüleme lazer epilasyon nasıl etki eder? ( 1 )

Diod lazer ile ütüleme lazer epilasyon nasıl etki eder? ( 1 )

Diod lazer –
1. Bilimsel dayanaklar ve öngörüler

Lazer epilasyon, epidermisin ışığı absorbe etmeden geçişine müsaade etmesi, pigment içeren “renkli” kılın ışığı absorbe ederek ısınması prensibine dayanır. Böyleve renk maddesi sayesinde bir “seçicilik” sağlanmış olur. Işık kılı seçerek tahrip eder, epidermise etki etmez. Bu düşünce selektif fototermaliz adı ile anılır. Selektif fototermaliz ve insan cildinin optik özellikleri, Anderson ve Parrish tarafından tarif edilmiştir. 1980’li yıllara ait makaleleri, dermatolojik lazer kullanımı ile ilgili neredeyse tüm yayınların referans listesinde bulunabilir.

Ütüleme Lazer teknolojisi Alma Lasers™ firması tarafından geliştirildi ve patenti alındı. Patent belgeleri incelendiğinde, çok sayıda farklı teknolojik uygulamaların belgelendiği görülüyor. Farklı atış tekrar hızları, farklı atış enerjileri ve farklı pals süreleri.

Kıl folikülüne kısa süreli bir enerji verip, sonra soğumasını bekleyip yeniden enerji vererek kılları yavaş yavaş ve sağlam cilde zarar vermeden ısıtmak akıllıca bir düşüncedir, ama denenmeden sadece bir düşüncedir.

Lazer atışı yapıldığında kılın ne kadar sürede ısınıp, atış kesilince ne kadar sürede soğuyacağı  (termal relaksasyon süresi TRS) ile ilgili yayınlanmış bilgiler her yerde bulunabilir.  Ama unutulmaması gereken bunların doğrudan ölçümlere değil, dolaylı hesaplamalara dayandığıdır.

Bir kılın içine prob sokup, laser verince ne kadar zamanda kaç derece ısındığını doğrudan ölçmek en doğrusu olarak düşünülebilir, ama bunu yapabilmek neredeyse imkânsızdır. Çok ince bir prob üretip bunu başarsanız bile, probun da bir kitlesi var. Kıldan farklı fiziksel yapısına bağlı olarak ısı alma ve verme yeteneği de farklı olacaktır. Bu nedenle, kılla birlikte ısınan ve soğuyan probun kendisi, ölçüm sonucunu bozacaktır. Sağlıklı bir sonuç için probun sadece kılın içine girecek kadar ince olması yeterli değildir, kıldan bin kata yakın ince olması da gerekir.

Epidermis için de aynı şeyler söylenebilir. Üstelik kıl ve epidermis kalınlıkları insan vücudunun her yerinde farklı olduğu gibi insandan insana da farklıdır. Yani sonuçta sağlanan değerler birer ortalama olmaktan öte geçmez, asla herkes için, her vücut bölgesi için, her kıl ve deri için geçerli olamaz.

Bu nedenle, selektif fototermaliz, TRS ve başka optik bilgilere dayanarak yapılan geliştirilen düşüncelerin, işe yarayan bir cihaza dönüşmeden önce defalarca denenmesi gerekir. Ütüleme Lazer, FDA onaylı Soprano Diod Lazer cihazlarıdır.

 

Cevapla