Perşembe, Ekim 21, 2021
IPL Çöplüğünden Diod Lazer Çöplüğüne Gidiş

IPL Çöplüğünden Diod Lazer Çöplüğüne Gidiş

Önce IPL çöplüğü oluştu. 1994-95 yıllarında ilk geliştirilen IPL cihazları, 15 yıl kadar sonra hurdaya çıktı. Bunları toplayan Çinliler, aynılarını üreterek ucuz yatırımcıya sundular. Türkiye’de ucuz yatırım arayan çok. İthalatçılar Çin’de pahalısı e FOB 6 000 dolara satılan cihazları Türkiyede 7-8 kat fiyatla, taksitle, ellerini öpene sattılar. Bunları satın alan kesim, bu tıbbi cihazların kopyalarını merdiven altlarında üstün teknoloji diye inandırabildiklerine pazarladılar. Etkisizlik, yan etkiler, şikayetlere rağmen binlere varan sayıda “paket” satanlar oldu. Üretici kazandı, ithalatçı kazandı, uygulayıcı kazandı, ama son kullanıcı kaybetti.

Sonunda iplikler pazara çıktı, son kullanıcı rağbeti kesti, IPL sistemi demek = kötü sistem oldu. Şimdi binlerce merkezin deposunda birer Çin malı IPL var. İPL çöplüğümüz oluştu

Halbuki IPL sistemleri, Çin taklitler Türkiye’ye girmeden yılar önce çağ atlamıştı. Dünyada halen de binlercesi başarı ile kullanılıyor.

Şimdi sıra diyot lazer çöplüğünde. Ütüleme epilasyon teknolojisi ile diyot lazerler hem ağrısız hale geldi, hem de etkileri arttı. Bu sistemlerin hızla tutması ve yayılması Çinlilere yani bir fırsat yarattı: Ütüleme taklitleri. Alma Lasers’in patentli icadı Soprano lazerin uzak doğu kaynaklı, bazıları kaportasına kadar aynı taklitleri var.

Bazıları, saniyede 10 atış yerine lazeri düz bir hatta gezdiriyor. Düşük enerjili atış derken, gerçekten de düşük total enerji ile sonuç bekliyor.

Kiminin markası bile belli değil, üzeri boş, İspanyol malı, İtalyan malı adı ile satılıyor.

Bazıları 100 milyonlarla atış yapabilen diod lazer başlıklarına nedendir bilinmez- birkaç milyon garanti veriyor.

Bunları da alan bulunur diye düşünüyorlar: Kör satıcının kör alıcısı olurmuş. Zaten Çinden onda bir fiyatına geliyor. Buna dayanarak biraz da fiyat kırarsanız neden olmasın? Galiba yeni bir moda vurgunun ile karşı karşıyayız.  Bu da hızla yeni bir çöplük gösteriyor: Diyot lazer çöplüğü.

 

Cevapla