Perşembe, Ekim 21, 2021

Neden Diode Lazer?

Neden Diod Lazer ?

1994 yılından bu yana lazer cihazlarının epilasyonda ne derecede etkili olduğunu anlamak için klinik bilimsel araştırmalar yapılıyor. Ancak bu güne kadar sayıları yüzlere varan araştırmalar, çok kaliteli dergilerde yayınlandı. Ancak bilimsel yönden çoğu eksik bulunan bu araştırmaların, yüksek dereceli kanıt oluşturmadığı ifade ediliyor. Bu araştrımaların buu dergilerde yer bulmasının nedeni, araştırmalar düşük kalitede olsa da başka bilgi kaynağı olmamasıdır.

Bir konuda yapılan bilimsel araştırmalar belli bir sayıya ulaşınca, bazı bilim adamları bunları bir arada inceleyerek sonuçlarını bir araya getirir. Böylece araştırılan nüfus genişletilmiş olur ve daha kuvvetli delil sağlanmaya çalışılır. Ancak bunu yapabilmek için, çalışmaların belli kalite standardının üzerinde olması gerekir.

2006 yılında böyle bir derleme yapıldı. İki araştırmacı, tüm lazer epilasyon klinik araştırmalarını gözden geçirdiler. Yüzlerce araştırma içinden sadece 11 makale kalite standardını karşılayabildi. Bu makaleler toplam 444 hastayı kapsıyordu. (Her birinde binlerce olgu olan makaleler var)

Sonuçlar aşağıdaki şekilde özetlendi:

1. Nd:YAG lazerle epilasyonun etkili olduğunu destekleyen kanıtlar çok zayıf,

2. Ruby lazerle de epilasyonun etkili olduğunu destekleyen kanıtlar çok zayıf,

3. Aleksandrite lazerle altı aya kadar süren %50 kadar bir kıl azalması görülüyor,

3. Diode lazerle de altı aya kadar süren bir % 67 azalma görülüyor.

Ruby lazer ortalıktan kayboldu, alan da yok satan da.

Nd:YAG lazerler, ince kıllara etkili olacağı ve yüzde başarı sağlayacağı iddiası ile Alex lazerlerin yanına eklendi. Bu davranış, her iki lazerin de büyük kusurlarını ortaya koyuyor. Ancak her ikisi de can yakıyor.

Aleksandrit lazerlerin inanılmaz masrafı, bu lazerle iş yapmanın kullanıcıya mı yoksa satıcıya mı kazanç sağladığı sorusunu sorduruyor.

Diyod lazerlerin masrafsız olması baş özelliği. En son çıkan Soprano diode lazerlerler ile uygulanan Soprano Ütüleme Epilasyon uygulaması ile ağrının ve güneş kısıtlamasının da ortadan kalkması onları hepsinin önüne çıkarıyor.

 

 

Cevapla